۱۴۰۲ اردیبهشت ۳۰, شنبه

کورتاژ تشخیصی رحم چیست و چگونه انجام می شود

 کورتاژ از نظر پزشکی به معنی تراشیدن جدار داخلی رحم است

کورتاژ از نظر پزشکی به معنی تراشیدن جدار داخلی رحم است که با وسیله‌ای به نام «کورت» انجام می‌شود و معمولا دارای دو جنبه تشخیصی و درمانی است و اصولا به دلیل مضرات و خطرات آن سعی می‌شود کمتر از این روش (جز در شرایط خاص) استفاده شود.

درمان سرطان و یا سقط جنین از دلایل انجام عمل کورتاژ رحم است.


کورتاژ رحمکورتاژهای تشخیصی بیشتر در مورد زنانی که دچار اختلالات و نامنظمی‌های پریودی هستند و به‌خصوص آن دسته‌ای که دارای سن بالای 35‌سال هستند به کار می‌رود.

با اشاره به این که زنان با اختلال تخمک‌گذاری از قبل با یک سری پریودهای نامنظم مراجعه می‌کنند یا‌ آن دسته‌ای که در آزمایش‌های سونوگرافی‌شان گزارش فیبرم رحمی می‌شود، به دلیل این که دچار یک سری اختلالات خونریزی‌های نامنظم هستند، پزشک جهت اطمینان از این که سلول‌های جداره داخلی رحم یا درواقع لا‌یه آندومتر آنها دارای سلول‌های مشکوک یا سرطانی است یا خیر، عمل کورتاژ را انجام می‌دهد تا بدین وسیله مشخص شود هیچ مشکلی وجود ندارد.

اگر در سونوگرافی گزارشی از کولیک یا فیبرم‌های زیرمخاطی بسیار ریز وجود داشته باشد باز هم ناچار به انجام کورتاژ و عمل تخلیه می‌شوند، درخصوص کورتاژهای درمانی این نوع کورتاژ بیشتر در حاملگی‌ها انجام می‌شود و در مواردی که سقط جنین (به صورت سقط اجتناب‌ناپذیر یا جنین در حال خروج از رحم) انجام شده است کورتاژ در سن زیر 20 هفتگی صورت می‌گیرد.

کورتاژ در حاملگی‌های پایین‌تر از 13 تا 14 هفتگی به نام «دی‌اندسی» معروف است، ‌در این نوع از کورتاژ ابتدا باید دهانه رحم باز شود و سپس محصولات حاملگی تخلیه شود ولی در کورتاژ «دی‌ اند ای» فرد در سنین بالای 14 هفتگی حاملگی است و استخوان‌بندی جنین تشکیل شده است.افراد باید بدانند که معمولا پزشکان در مواقعی که جنین فاقد قلب است یا حاملگی پوچ رخ داده و جنینی تشکیل نشده از کورتاژ استفاده می‌کنند.

گاهی در حین کورتاژ پزشکان با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند که جان مادر به خطر می‌افتد. به عنوان مثال گاهی اوقات پزشکان در حین کورتاژ در زیر بیهوشی با دهانه بسته رحم مواجه می‌شوند و در مواقعی دهانه رحم (گردن رحم) بسته و یا زوایه‌دار می‌شود که با ریسک پارگی رحم مواجه می‌شوند.

بنابراین افرادی که قصد ختم بارداری آن هم به صورت غیرقانونی را دارند، باید بدانند که خطرات زیادی همچون سوراخ شدن رحم، پارگی روده و بدنه عروق لگن، یا باعث خونریزی‌های مرگبار یا عفونت‌های شدید می‌شود که در هر دو صورت موفق به تخلیه کامل نشده و بقایایی از محصولات حاملگی در رحم باقی می‌ماند که باید مجددا عمل جراحی تکرار شود که هم هزینه‌بر و هم از نظر سلامتی بسیار خطرناک است.پیشگیری از کورتاژ

افرادی که در این زمینه با پزشک خود در مشورت هستند، می‌توانند قبل از حاملگی از مشاوره خوبی برخوردار شوند و توسط پزشک بهترین روش جهت جلوگیری از بارداری به آنها پیشنهاد شود تا بدین وسیله کمترین عارضه برای آنها ایجاد شود.

افرادی که دارای سابقه فشارخون، وزن بالا و بیماری‌های عروقی هستند، نمی‌توانند از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند و اگر به طور نابجا فرد شروع به‌مصرف این قرص‌ها کند یا بدون مشورت با پزشک مصرف آن را کنار بگذارد با عواقب خطرناکی مواجه خواهد بود.

اشتباه خطرناک

اشتباهی که اغلب بین عوام صورت می‌گیرد آن است که همه کورتاژها به یک روش صورت می‌گیرد، در صورتی که نوع کورتاژ بستگی به سن حاملگی دارد و اگر استخوان‌بندی جنین شکل گرفته باشد، به هیچ عنوان نمی‌توان با روش‌های رایج، جنین را از رحم خارج کرد و این امر باعث لطمه زدن به مادر، پارگی رحم، عفونت و خونریزی‌های شدید، عوارض نارسایی دهانه رحم، چسبندگی‌های داخل رحم، نازایی و به جا ماندن بقایای حاملگی می‌شود که هریک به تنهایی می‌تواند خطرات جدی و حتی فوت مادر را به‌همراه داشته باشد.

عمل D&C به معنی گشاد کردن دهانه رحم و برداشتن لایه هائی از رحم انجام می شود. بیشتر به عنوان یک روش تشخیصی درمانی استفاده می شود و ندرتا برای سقط جنین استفاده می شود. باید توجه داشت که بعضی از منابع از اصطلاح D&C به معنی گشاد کردن دهانه و برداشتن محتویات رحم با هر وسیله ای استفاده می کنند که می توانند وکیوم باشد ولی اشاره ما بیشتر به برداشتن لایه های سطحی رحم با یک وسیله تیز است.

وقتی خونریزی غیر عادی وجود داشته باشد، چه از نظر تشخیص علت و چه از نظر درمانی، وقتی که مشکل بیماری تخمدان پلی کیستیک هست و خونریزی غیر عادی وجود دارد، وقتی زایمان انجام شده ولی هنوز خونریزی وجود دارد،

وقتی که سقط جنین نا خواسته انجام شده یا مرگ جنین رخ داده است… از این روش استفاده می شود.

چون انجام این روش احتیاج به بیهوشی عمومی دارد معمولا به عنوان قدم اول برای سقط جنین استفاده می شود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده اگر روش وکیوم موقعیت آمیز نباشد از این روش استفاده کنید.قبلا خیلی انجام میش تا حد 30% سقط جنین ها ولی امروزه کم شده و به 3% رسیده.

از طرف دیگه اگر قرار باشد از این روش استفاده شود پزشکان ترجیح می دهند از هیستروسکوپی استفاده کنند. برای اینکه نه تنها وسیله تشخیصی بهتری هست بلکه اگر زمانی بخواهند به بارداری ادامه دهند می توان از این روش استفاده کرد. و بر خلاف روش  D&C  که کور کورانه هست دید بهتری وجود دارد.

از نظر عوارض مثل هر عمل جراحی دیگر ممکنه عارضه وجود داشته باشد.چه از نظر وجود عفونت و چه از نظر عوارض جراحی و جه از نظر آسیبی که کورت وارد می کند چون به هر حال وسیله برنده ای هست. اگر کورت باعث سوراخ شدن رحم شود معمولا کار خاصی لازم نیست مگر در موارد بخصوصی که لاپار اسکوپی لازم است.

احتمالا عفونی شدن مریض وجود دارد هر چند کم هست بیشتر در کسانی هست که قبلا سابقه بیماریهای منتقله از جنس را داشتند یا اینکه عفونت مزمن لگن داشته اند.

غذاهای ابکی مثل سوپ صاف شده باید دقت کرد که دستگاه گوارش کودکان در ابتدا قادر به هضم و جذب  غذاهای سنگین و پر چربی را ندارد. استفاده از تخم مرغ نباید با بیشتر از یک عدد در هفته اغاز شود و به مرور بر این مقدار افزود.

موادی مانند لعاب برنج و فرنی ارزش غذایی خیلی خوبی برای کودک دارند

فراموش نشود که مواد غذایی نفخ زا مانند حبوبات (اگر زیاد مصرف شود) میتوانند باعث دل درد و بیقراری کودک شوند

مواد غذایی اماده که با نامهای مختلف در بازار موجود هستند در عین حال که از طعم و ارزش غذایی خوبی برخوردار هستند ولی در مجموع هیچ کودک سالمی نیاز صددرصد به مصرف آن ها ندارد و مادران می توانند غذاهای کمکی کودکان خود را با کیفیت عالی خودشان تهیه نمایند

نکات پرستاری

مواد غذائی که نباید تا قبل از یکسال تمام استفاده شوند عبارتند از: سفیده تخم مرغ، شیرگاو (بیش از 100 سی سی و نجوشیده)، پنیر ، انواع توت، آلبالو، گیلاس، کیوی، خربزه، عسل، بادام زمینی، مرکبات، اسفناج، و کل.

بهتر است از آبمیوه های آماده که دارای مواد نگهدارنده است استفاده نشود.

برای شروع تغدیه کمکی در روزهای اول شاید یک قاشق چایخوری کافی باشد و نباید به یکباره با مقدار زیاد شروع کنید.

  همچنین هر نوع غذائی که به رژیم غذائی کودک اضافه میشود بهتر است تا یکهفته غذای جدیددیگری به رژیم او اضافه نکنید تا در صورتی که کودک دچار مشکلی از نظر حساسیت شود به راحتی بتوان به  مشکل او پی برد.هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

سفارش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای. با قیمت ارزان و کیفیت ایده آل

سفارش تیزر تبلیغاتی، کلید طلایی جذب مشتری در دنیای امروز، تبلیغات حرف اول را در جذب مشتری می‌زند. تیزرهای تبلیغاتی به عنوان یکی از موثرترین ...